Jak wiadomo zmiana gimnazjum na szkołę średnią to dość duży przełom w życiu każdego młodego człowieka. Zmienia się nie tylko szkoła, znajomi, otoczenie, ale także wymagania. Wraz ze wzrostem ilości materiałów często spadają też oceny. Możemy zaobserwować to w szczególności w przypadku renomowanych liceów. Uczniowie, dla których czerwony pasek na świadectwie w czasie nauki w szkole podstawowej czy gimnazjum nie był żadnym problemem, a piątki sypały się jak z rękawa często znacznie obniżają swoje średnie. Wtedy pojawiają się kłótnie z rodzicami, obwinianie o lenistwo i frustracja. Zarówno uczeń jak i jego rodzic powinien zrozumieć, że wymagania są znacznie większe, materiału jest więcej, a skala ocen nie jest taka sama jak w gimnazjum. Ten etap edukacji odznacza się tym, że często uczeń posiadający większość ocena dostatecznych naprawdę posiada wiedzę, ale poziom sprawdzianów jest wygórowany i nie pozwala na uzyskanie lepszej oceny. To czas, w którym nie ma miejsca na nieuctwo, skutkuje ono dużymi zaległościami i często zagrożeniem oceną niedostateczną z przedmiotu. Spróbujmy zrozumieć dzieci i postawić się w ich miejscu. Obniżenie ocen niekoniecznie jest objawem lenistwa.