Istnieje kilka sposobów, za pomocą których uczymy się. Warto zidentyfikować sposób, który intuicyjnie wybieramy najczęściej i doskonalić go lub modyfikować tak, aby proces uczenia się stawał się coraz lepszy i pożyteczniejszy.
Stąd też wyróżniamy pamięciowe uczenie się (polega na zapamiętywaniu informacji tak, by można było bezbłędnie powtarzać); uczenie się poprzez rozwiązywanie problematycznych sytuacji (sami wytwarzamy informacje potrzebne do rozwiązania owego problemu), przez błędy i próby (z powodu braku znanego nam rozwiązania, szukamy na własną rękę rozwiązania), uczenie się poprzez zrozumienie materiału, uczenie się przez naśladownictwo (jest to jedna z pierwszych metod uczenia się, po jakie sięgamy w życiu), a także uczenie się przez zabawę (jest ono coraz szerzej wykorzystywane w szkołach i przedszkolach i przynosi bardzo dobre skutki).
Warto określić swój sposób uczenia się, by móc zweryfikować, czy metoda, którą podświadomie wybraliśmy jest dla nas optymalna i wystarczająca. Warto pouczyć się o uczeniu się!


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.