Kolejną bardzo ciekawą i niezwykle praktyczną metodą mnemotechniczną jest tak zwany rzymski pokój. Metoda ta również ma cechy zabawy, jednak w bardzo przystępny i łatwy sposób pozwala nam zapamiętać różne rzeczy.
Na początek musisz wybrać miejsce, które będzie dla ciebie „pokojem”. Może być to własne mieszkanie, jakiś wymyślony dom, znana ci dobrze trasa, a nawet własne ciało. System zapamiętywania polega znów na tworzeniu ścieżek skojarzeń między tym, co dla ciebie nowe, a co od dawna znane. W stworzonym w umyśle „pokoju” umieszczasz też tak zwane haki, czyli miejsca charakterystyczne, do których będziesz mógł „przyczepiać” nowe informacje. Sprawi to, że gdy przypomnisz sobie o danym haku (np. lustro nad kominkiem), przypomnisz sobie również, co na nim powiesiłeś – jaką informację skojarzyłeś z tym miejscem.
Metoda ta jest o tyle wygodna, że na hakach, które stworzysz we własnej wyobraźni, możesz wieszać nieskończoną ilość nowych informacji, ponieważ mózg jest w stanie rozróżniać setki różnych informacji, które zostały w ten sposób zapamiętane. Choć metoda ta kojarzy się z zabawą, ma ogromny wpływ na zapamiętywanie, ponieważ wykorzystuje w sprytny sposób ścieżki skojarzeń.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.