W gimnazjum czy szkole podstawowej trudno sobie wyobrazić sytuację, w której cały swój czas poświęcamy na uczęszczanie do szkoły, naukę i przygotowania do lekcji, a wszelkie pasje, życie towarzyskie inna rozrywka schodzą na dalszy plan. Mamy w końcu całkiem sporo wolnych chwil, które możemy spożytkować w sposób nam odpowiadający. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy rozpoczynamy edukację w szkole średniej. Zmiany dotyczą nie tylko otoczenia, znajomych, nauczycieli, ale także wymagań stawianych uczniowi, co z kolei przekłada się na czas jaki musi spędzić na przygotowaniach do szkolnego dnia. Bez wątpienia można stwierdzić, że w najgorszej sytuacji są uczniowie renomowanych liceów, od których wymaga się więcej niż od innych. Niezależnie od tego do jakiej placówki uczęszczamy musimy pamiętać, że szkoła to nie wszystko, a pojedyncze porażki nic nie znaczą i powinny zmotywować nas do pracy. Znajdźmy czas na rozrywkę, jeśli nie jest to możliwe w trakcie trwania tygodnia, pozostaje nam wolny weekend, który w zdecydowanej większości powinniśmy przeznaczyć na wypoczynek.