Metoda ta również opiera się na skojarzeniach, które są podstawowym narzędziem mnemotechnicznym. Zaletą skojarzeń jest to, że są one bardzo prywatne, spersonalizowane, a więc i naturalne dla uczącego się, co sprawia, że materiał, jaki należy opanować, jest o wiele łatwiejszy do przyswojenia.
By korzystać z metody alfabetycznej, musisz stworzyć system obrazów (lub jeśli wolisz – zakładek), który będzie przypisany do każdej jednej litery alfabetu. Metoda ta nie powinna sprawiać trudności, ponieważ pierwszą literą przypasowaną do danego obrazu, będzie wybrana do niego litera z alfabetu.
Od tego momentu litera zaczyna działać jak omawiany już hak z metody rzymskiego pokoju – możesz „wieszać na niej”, czyli wiązać z nią bardzo dużą ilość informacji i skojarzeń. Dzięki tej metodzie skojarzenia są żywe, pełne dynamiki i o wiele łatwiej je opanować niż przy klasycznych metodach zapamiętywania. Jest ona idealna do stosowania w szkole, jak i do planowania różnorakich zadań, które różnią się od siebie priorytetem.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.