Metodą siostrzaną dla mapy pojęć jest metoda map myśli. Polega ona na tworzeniu notatek za pomocą słów lub pojęć-kluczy oraz obrazów, mających owe pojęcia czy słowa reprezentować.
Plusem tej metody jest fakt, że notatki prowadzone owym sposobem są sporządzane o wiele szybciej niż tradycyjne notatki, a obrazkowy charakter owych notatek sprawia, że o wiele łatwiej można zapamiętać i przyswoić ich zawartość, gdyż działa to na zasadzie skojarzeń. A jak wiemy, nie ma lepszej metody na zapamiętywanie pojęć niż skojarzenia. W ten sposób pozostają one w naszej pamięci o wiele dłużej niż informacje „wykute”.
Mapa myśli powinna się skupiać wokół jednego pojęcia, które będzie zajmować centralne miejsce notatki, a wokół niego znajdować się będą owe skojarzenia, które mają za zadanie wyjaśnić funkcjonowanie i znaczenie pojęcia umieszczonego w centrum. Metoda ta przyniesie bardzo efektywne konsekwencje, jeśli będziemy stosować ją umiejętnie. Dlatego warto zainteresować się tego typu robieniem notatek i udoskonalić sposób uczenia się.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.