Studia w dzisiejszych czasach są postrzegane jako jedna z podstawowych rzeczy. Mało kto ich nie ma, w szczególności jeśli chodzi o młodych ludzi. Studiowanie stało się rzeczą naturalną, która powinna nastąpić zaraz po szkole średniej, tak jak następuje gimnazjum po szkole podstawowej. Niestety uczniowie liceów nie zawsze dostają się na upragnione studia i decydują się na poprawę matury, co nie zawsze im wychodzi. Wtedy tkwią w tym samym miejscu, nie wiedząc co zrobić z fantem jakim jest brak wykształcenia uprawniającego do wykonywania zawodu. Pomocą mogą okazać się kursy oferowane przez rozmaite szkoły bądź uzupełnienie wykształcenia w szkole policealnej. Innym rozwiązaniem jest kształcenie w innym kierunku niż planowaliśmy, ale czy ma to sens? W końcu wykształcenie determinuje to, co będziemy robić przez resztę życia.