Bardzo przydatnym kursem dla pedagogów jest kurs na kierownika kolonii. Podczas kursu można zapoznać się z licznymi dokumentami, jakie dotyczą prowadzenia kolonii, obozów czy wycieczek. Nauczyciel otrzymuje też wiedzę z zakresu przepisów, które obowiązują podczas kierowania tego typu formą wypoczynku. Tego typu uprawnienie jest o tyle ciekawe dla nauczycieli, gdyż bardzo często szkoły organizują różnego rodzaju kolonie w czasie wolnym od szkoły lub wycieczki w trakcie trwania roku szkolnego, a wiedza, jaką oferuje tego typu kurs z cała pewnością jest nieoceniona w trakcie tego typu aktywności.
Kursy na kierownika kolonii są organizowane bardzo często. Ich koszt zamyka się zazwyczaj w kwocie do 300 złotych. Jednak od niedawna pojawiła się możliwość odbycia kursu zdalnie, za pomocą Internetu, a certyfikat otrzymywany po zakończeniu takiego kursu nie różni się niczym od certyfikatu z kursu odbywającego się w jakimś ośrodku szkoleniowym. Certyfikat ten jest uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.